SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

slubv2.jpg (1.77 MB)

Sugeruje się, aby na samym początku zarezerwować w kancelarii termin planowanego ślubu nawet rok wcześniej, gdyż w niektórych okresach roku mogą wystąpić problemy z ustaleniem dogodnego dnia i godziny.

Następnie Narzeczeni zgłaszają się do kancelarii przynajmniej 3 miesiące przed planowanym ślubem.

Na to spotkanie należy przynieść:

  • Dowód osobisty.
  • Metrykę chrztu nie starszą niż 6 miesięcy (jeżeli chrzest miał miejsce poza naszą parafią).
  • Metrykę bierzmowania (jeżeli nie ma o nim adnotacji na metryce chrztu). Sakrament bierzmowania niewątpliwie należy przyjąć, jednakże nie jest on wymagany do ważnego zawarcia małżeństwa sakramentalnego. Z tego tez powodu nie należy odkładać zawarcia sakramentu małżeństwa i żyć w związku partnerskim a tym samym grzesznym. Roztropny duszpasterz przygotuje – jeśli będzie ku temu czas – osobę, która nie przyjęła sakramentu bierzmowania przed ślubem bądź po ślubie.
  • Ostatnie Świadectwo ukończenia nauki religii.
  • W przypadku osób owdowiałych – metryka zgonu byłego współmałżonka wydana przez USC bądź parafię w której zapisano zgon w księdze zmarłych.

W późniejszym terminie:

  • Świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego (Jeśli już został ukończony, można przynieść świadectwo na pierwsze spotkanie). Przynajmniej na 6 miesięcy przed planowanym ślubem, należy już zgłosić się na kurs przedmałżeński. Pozwoli, to uniknąć niepotrzebnych napięć tuż przed zawarciem małżeństwa, kiedy terminy w ośrodkach są pozajmowane.  PRE-Kany odbywają się w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin NAZARET. Dokładniejsze informacje znajdują się na stronie: www.nazaret.pro
  • Dokumenty z USC, do zawarcia małżeństwa tzw. konkordatowego (są ważne 6 miesiący).



DODATKOWE INFORMACJE:


FILMOWANIE I FOTOGRAFOWANIE PODCZAS UROCZYSTOŚCI

W naszym kościele obowiązują zasady ustalone przez Komisję Episkopatu Polski ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego:



URZĄDZENIE I WYSTRÓJ KOŚCIOŁA


Wystrój kościoła regulują przepisy liturgiczne, do których bezwzględnie stosować się powinny osoby zajmujące się dekoracją wnętrza Domu Bożego. Przepisy te można znaleźć w następujących dokumentach kościelnych:


Oto podstawowe zasady, które należy respektować:


OPRAWA MUZYCZNA UROCZYSTOŚCI
Rodzaj wykonywanych podczas zawierania małżeństwa śpiewów i utworów instrumentalnych regulują przepisy o muzyce sakralnej.