Dzieci pierwszokomunijne

dzieci.jpg (352 KB)

Szczęść Boże
1 czerwca 2025

Harmonogram:
3 czerwca g. 8.oo - próba dzieci w kościele
4 czerwca (katecheza) - próba dzieci w kościele
8 czerwca - próba po Mszy Świętej wszystkich
9 czerwca - sprzątanie kościoła i wokół niego
10 czerwca g. 8.oo - próba dzieci w kościele
11 czerwca (katecheza) - próba dzieci w kościele
14 czerwca g. 10.oo - Nabożeństwo pokutne i spowiedź
W razie potrzeby, tak jak rozmawialiśmy, może się okazać, że spotkamy się jeszcze w tygodniu po południu. Będę o tym informował na bieżąco.

Szczęść Boże
29 maja 2025

Niestety w środę było troje dzieci, dlatego ksiądz Marek nie przyszedł z nimi na próbę.
W piątek 30 maja na nabożeństwie o g. 17.3o omówimy sobie 9 i 10 przykazanie. To punkty 133 i 134 w katechizmie.
W niedzielę proszę aby rodzice zostali po Mszy świętej o g. 9.3o na spotkanie.
We wtorek 3 maja proszę aby dzieci przyszły zamiast do szkoły do kościoła na g. 8.oo. W ramach katechezy będzie próba w kościele. Po próbie dzieci przejdą z księdzem Markiem do szkoły na dalsze lekcje.

Szczęść Boże
26 maja 2025

W środę ksiądz Marek przyjdzie z dziećmi na próbę do kościoła.

Szczęść Boże
25 maja 2025

W poniedziałek omówimy przykazanie ósme. Mówią nam o nim punkty 130 – 132.
Warto przed przystąpieniem do omawiania zrobić sobie rozróżnienie między kłamstwem a konfabulacją dziecięcą. Dziecko konfabuluje w wieku od trzech lat do okresu przedszkolnego. Gdyby trwało to u Waszych dzieci (trzecia, a właściwie już czwarta klasa) to można poważnie się niepokoić. W przypadku dzieci w tym wieku, mamy do czynienia już raczej z kłamstwem. Stąd tak ważne jest ósme przykazanie. Kształtuje to zarówno prawe sumienie jak i zdrową osobowość.

Warto uświadamiać dziecku jak bardzo krzywdzące mogą być kłamstwa i oszczerstwa na czyjś temat (punkt 131). Delikatną pozostaje sprawa: mówić wszystko, czy mieć prawo do tajemnic (punkt 132). Można go zostawić na takim etapie jak jest w katechizmie.

Ale nasuwa mi się dygresja, aby przy innej okazji podjąć temat w kontekście krzywdy. Z jednej strony mamy prawo do tajemnic i nie musimy opowiadać wszystkiego wszystkim (wyciągać czyiś wad bądź wstydliwych sytuacji). Z drugiej strony dziecko nie może pozostawać w jakiejś lojalności do sprawcy, gdyby było krzywdzone. I zachowywać źle rozumianą tajemnicę. Ten temat zostawiam do Waszej roztropności.

Umieszczam państwu informację tylko na poniedziałek. Dalsze informacje zamieszczę w poniedziałek wieczorem. Nadmienię, że w tym tygodniu wznowimy próby w kościele.

Szczęść Boże
21 maja 2025r.

W piątek 23 maja omówimy siódme przykazanie. Punkt 128 fajnie rozwija temat własności: rzeczy należą do mnie, innych i wszystkich. Ważne, by nie skończyć omawiania siódmego przykazania na etapie kradzieży, ale omówić także temat wandalizmu, nieszanowania przyrody, itp. Punkt 129 jasno tłumaczy czym jest kradzież. Pokazuje też konkretną postawę. Ważne jest żeby wyczulić, że jeśli coś znajdziemy, a nie szukamy właściciela, to jest to przywłaszczenie, które w oczach Boga jest równe kradzieży. Bo tym jest w ocenie moralnej.

Szczęść Boże
12 maja 2025r.

  1. Serdecznie zapraszam Was dzisiaj, tj. w poniedziałek do pochylenia się nad czwartym przykazaniem. To, co znajdziecie w punkcie 122 i 123, na tym etapie wyczerpuje temat czwartego przykazania. Jeśli opiekujecie się swoimi rodzicami, możecie pokazać, że jest to dla Was wypełnianie tego przykazania. Ważne też, żeby zwrócić uwagę, że kiedy staliście się dorośli, to już nie obowiązuje Was posłuszeństwo. Kiedy Wasze dzieci dorosną, to także będą miały same decydować o swoim życiu i obowiązek posłuszeństwa ustaje. Ale zawsze obowiązuje szacunek. Bez względu na wiek.
    Punkt 123 pokazuje, czemu ma służyć to przykazanie. Wzajemny szacunek ma budować poczucie bezpieczeństwa i stwarzać warunki dla kształtowania zdrowej osobowości. W Piśmie Świętym jest też mowa o szacunku rodziców względem dzieci (dziecko nie jest przedmiotem ani własnością rodziców). Wiąże się to z tym, że dziecka nie można poniżać (wyzywać, ubliżać, wyładowywać na nim frustracji i napięcia, stosować przemocy fizycznej). Rodzic ma jednak stawiać dziecku jasne granice i wymagać ich przestrzegania.
  2. Proszę, aby na piątek przygotować sobie z dziećmi piąte przykazanie. Jest to szczególnie ważne w kontekście obecnej wojny na Ukrainie. Można o tym chwilę porozmawiać korzystając z pomocy naszego katechizmu. Punkty 124 i 125 nie wyczerpują tematu, ale tworzą nam „szkielet”, czyli poruszają to, co najistotniejsze w tym przykazaniu.
  3. Na niedzielę proszę, abyście poruszyli Państwo temat szóstego przykazania. W punktach 126 i 127 na poziomie dziecka bardzo fajnie i przystępnie jest to wytłumaczone. Rozważanie to w żaden sposób nie narusza poziomu świadomości dzieci. Można opowiedzieć jeszcze o Waszym ślubie. Jeśli nie macie Państwo ślubu kościelnego, to chyba teraz jest najwłaściwszy moment, aby poruszyć z dzieckiem, temat tego, że nie możecie przystąpić do Komunii Świętej, bo coś się skomplikowało, ale modlicie się i cieszycie, że dziecko przyjmie do swojego serca Pana Jezusa.

Szczęść Boże
4 maja 2025

W nawiązaniu do dzisiejszego spotkania, kilka informacji:

  1. Rozpoczynamy majówki z katechezą dla dzieci.
    W poniedziałek i piątek spotkanie w kościele o g. 17.3o
    W środę spotkanie w Brzezinkach przy figurce o g. 17.3o
  2. Proszę aby na poniedziałek przygotować się z dziećmi do omówienia pierwszego przykazania (YOUCAT punkty 114 i 115). Całość pierwszego przykazania podzieliłbym na dwie części. Pierwsza, to „Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i będziesz Mu służył”, druga zaś Nie będziesz miał cudzych bogów przede Mną!
    Punkt 115 pokazuje jak różne zniewolenia oddzielają nas od miłości Boga. Czyli innymi słowy jeśli pozwolimy, by coś nadmiernie zaprzątnęło nasze życie i pozbawiło nas wolności, to stracimy możliwość służenia Panu Bogu (proponuję, by rozbudować katechezę o to w jaki sposób można służyć Panu Bogu. Opowiedzieć o modlitwie, dobrych uczynkach, wyjaśnić czym jest post i jałmużna).
  3. Na piątek zapraszam do pochylenia się nad drugim przykazaniem. To co znajdziecie w punkcie 116 i 117 jest dosyć jasne. Małym druczkiem pod spodem wyjaśnione jest także to, co oznacza Jahwe. Jest to imię, które w Starym Testamencie najczęściej używano w odniesieniu do Boga.
    Skoro Bóg jest, to możemy do Niego mówić. Zanosić nasze modlitwy, zwracać się do Niego w różnych sytuacjach. A grzechem będzie nie rozmawianie z Nim (brak modlitwy).
    Proponuję małą zabawę: polegałaby ona na odkrywaniu innych imion Boga. Można to zrobić zadając pytanie: jaki Bóg jest?
    Prawdą. Czyli kiedy służę Bogu? Gdy mówię prawdę. A kiedy grzeszę? Gdy kłamię.
    Dobry. Czyli kiedy służę Bogu? Gdy robię dobre rzeczy. A kiedy grzeszę? Gdy popełniam złe uczynki.
    Sprawiedliwy, kochający, opiekuńczy, itp.
  4. Proszę, aby na niedzielę 11 maja, przejrzeć z dziećmi trzecie przykazanie. W 118 punkcie fajnie wyjaśnione jest czym jest niedziela, a w punkcie 119 katechizm pokazuje, że jest to wypełnienie trzeciego przykazania. Jak przy każdym przykazaniu, w dwóch kolejnych punktach wyjaśnione jest przed czym przykazanie nas chroni i jak mamy je przestrzegać.

Jeśli Państwo przeczytacie i omówicie to przykazanie w domu, pomoże nam to bardzo na Mszy świętej. Będę także wtedy mógł dopowiedzieć kilka ciekawostek na ten temat. Jest to jednocześnie bardzo dobre wprowadzenie w rachunek sumienia. Czyli już podprowadzanie dziecka pod spowiedź.

Szczęść Boże
6 kwietnia 2025

W nawiązaniu do dzisiejszego spotkania kilka słów o najbliższych dwóch tygodniach:

  • 13 kwietnia – Niedziela Palmowa o g. 9.3o kazanie do dzieci,
  • 14 – 16 kwietnia – Rekolekcje Wielkopostne dla dzieci (szczegółowy plan pojawi się w poniedziałek 7 kwietnia, na stronie parafii, w dziale aktualności),
  • 17 – 19 kwietnia Triduum Paschalne (zapraszam do udziału z dziećmi według planu podanego na stronie, nie ma specjalnych nauk dla dzieci),
  • 21 kwietnia – poniedziałek Wielkanocny o g. 9.3o kazanie do dzieci,

Proszę, aby w tym tygodniu poczytać i przegadać to co zawarte jest w punktach od 32 do 36 katechizmu. Pozwoli nam to dosyć sprawnie powiedzieć kazanie w Niedzielę Palmową, ale też myślę że będzie z większym pożytkiem dla dzieci, kiedy będą mogły się włączać aktywnie w dialog.

Szczęść Boże
24 marca 2025

W najbliższą niedzielę tj. 30 marca na Mszy świętej o g. 9.3o będzie nauka dla dorosłych. Jest to związane z Rekolekcjami Wielkopostnymi w naszej parafii.
Najbliższa Msza z nauką dla dzieci 6 kwietnia g. 9.3o. Po Mszy proszę, aby rodzice na chwilę zostali.

Szczęść Boże
16 marca 2025

Ruszamy na nowo ze stroną. Tak jak ustaliliśmy ostatnio na spotkaniu, przykazania omówimy z dziećmi na majówkach. Dziękuję za Wasze zaangażowanie. Zapraszam na Msze Święte o g. 9.00.