CHRZEST ŚWIĘTY

Dziecko powinno być ochrzczone w parafii jego rodziców (w uzasadnionych przypadkach – za zgodą pisemną proboszcza własnego – w innej parafii). Przy wyborze imienia dla dziecka rodzice powinni kierować się duchem chrześcijańskim. Rodzice dziecka wybierają ojca i matkę chrzestnych. Może być tylko jeden chrzestny bądź chrzestna. Natomiast nie mogą to być dwie osoby tej samej płci.
By zarezerwować termin Chrztu Świętego należy zabrać ze sobą następujące dokumenty:
- Akt urodzenia dziecka z USC bądź jego kserokopię.
- Dokładne dane rodziców dziecka, a więcimiona i nazwisko ojca i matki w tym nazwisko panieńskie matki
- datę oraz miejsce zawarcia związku małżeńskiego
- Imiona i nazwiska rodziców chrzestnych oraz dokładny adres zamieszkania, chrzestni mieszkający poza parafią w której ma zostać udzielony chrzest, dostarczają z parafii swego zamieszkania zaświadczenie stwierdzające, że mogą pełnić tę posługę.
- Rodzice chrzestni, z racji zadania jakie zobowiązują się przyjąć na siebie, powinni:
- mieć ukończony 16 rok życia,
- przyjąć wcześniej wszystkie sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego (Chrzest, Bierzmowanie, Eucharystia),
- bez przeszkód przystępować do sakramentów świętych (rodzicem chrzestnym nie może być np. osoba żyjąca w związku niesakramentalnym lub odrzucająca naukę Kościoła).
- Za zgodą własnego proboszcza posługę chrzestnych, mogą pełnić osoby, które nie przyjęły jeszcze sakramentu bierzmowania, ale są na etapie formacji przygotowawczej do jego przyjęcia.
Chrzest poprzedzony jest spotkaniem – katechezą przygotowawczą, w której biorą udział rodzice dziecka oraz chrzestni. Termin katechezy należy wcześniej ustalić.