bierzmowani

Szczęść Boże
Skrypt do zagadnień o Kościele:
Jezus zakłada Kościół:
- Jezus chodzi i naucza o Królestwie Bożym, o swoim Ojcu, o zbawieniu. Podąża za nim mnóstwo ludzi (kiedy rozmnaża chleby i ryby, to jest ok. 5 tysięcy mężczyzn nie licząc kobiet i dzieci – Łk 9,12-17)
- Wokół Jezusa gromadzą się uczniowie. Wiemy, że oprócz późniejszych Apostołów pada w pewnym momencie liczba 72. „Jezus wyznaczył jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch uczniów i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał.” (Łk 10, 1)
- Potrzebni mu pomocnicy, którzy będą dalej głosić naukę, kiedy On odejdzie. Spośród uczniów wybiera dwunastu apostołów (Łk 6,12-16). Ich formuje, wyjaśnia dokładnie wszelkie wątpliwości, jednocześnie cały czas nauczając tłumy i czyniąc znaki i cuda.
- Daje Piotrowi władzę pasterską, aby wszystkim w Kościele przewodził – Piotr jest zwierzchnikiem (Mt 16,13-20, J 21,15-19), ta władza jest na zawsze – czyli aż do skończenia świata, dotyczy także następców Piotra. Chodzi tutaj o władzę w sensie przewodniczenia Kościołowi – stania na Jego czele i nauczania.
- Jezus umiera za nasze grzechy. Umiera po to, abyśmy my mieli życie. Apostołowie wystraszeni po śmierci Jezusa rozpraszają się.
- Jezus zmartwychwstaje i ukazuje się apostołom w różnych miejscach nakazując im iść do Jerozolimy (Łk 24 13-35).
- Jezus ukazuje się apostołom w Jerozolimie, daje im ostatnie – przed wniebowstąpieniem – pouczenia:
- Aby szli i głosili Ewangelię na krańce świata – podstawowym zadaniem Kościoła jest głosić Ewangelię (Mk 16,15-16).
- Daje apostołom obietnicę, że będzie z nimi aż do skończenia świata – czyli nie do ich śmierci, lecz do skończenia świata – czyli z nimi, ich następcami, tymi, których ustanowią, będzie im cały czas towarzyszył (Mt 28, 18-20)
Czym jest Kościół:
- Kościół to wspólnota ludzi z Bogiem i Boga z ludźmi. To nie tylko jednostronne przymierze ludzi z Bogiem, jeśli Jezus założył Kościół i dał obietnicę, że z Nim będzie aż do skończenia świata, to jest to także przymierze Jego z ludźmi (patrz poprzednia katecheza).
- Jeśli jest to wspólnota ludzi i Boga, to jest to rzeczywistość Bosko-ludzka; a więc jest w Kościele coś, co widać (ludzie, struktura, kult) i coś, co przekracza człowieka (obecność Boga). Wszyscy tworzymy Mistyczne Ciało Chrystusa, On jest Jego głową, a my poszczególnymi członkami
(1Kor 12,12-20; Ef 4,15-16). - Bóg cały czas jest obecny w tym Ciele:
- W sakramentach – w szczególny sposób w Eucharystii (Łk 22,19-20)
- W swoim Słowie, które cały czas do nas kieruje – zstąpił z Nieba aby nas pouczyć (J 6, 41-51)
- We wspólnocie ludzi, którzy się modlą i spotykają w imię Jezusa (Mt 18,20)
Szczęść Boże
Tutaj skrypt do zagadnień ogólnych z Biblii:
Biblia w świetle historii:
1. Jest około 2500 tekstów, papirusów, odpisów z pierwszych wieków chrześcijaństwa . Krytyka ustala, iż jest zgodność dzisiejszej Ewangelii, z tą napisaną przez apostołów i uczniów apostolskich. (w ciągu wieków nie uległy zmianie(
2. Chrystus ustanowił 12 apostołów. Niektórzy z nich żyli jeszcze w czasie pisania Ewangelii i listów. Było bardzo wielu świadków czynów Jezusa, którzy mogli zaprotestować przeciw zniekształceniom.
3. Żródła pozabiblijne: historycy rzymscy mówią w swoich pismach o Jezusie (Tacyt, Pliniusz Młodszy, Swetoniusz) Źródła żydowskie: Juliusz Flawiusz, Talmut-księga historyczna żydów) Te teksty potwierdzają to, co czytamy w Biblii.
Ewangelia:
Jest jedna Ewangelia, według przekazu czterech osób.
Pozorne różnice wynikają z tego, że każdy z ewangelistów mówił o tym samym, ale do różnych ludzi i w różnych środowiskach:
- św. Marek pisze jako pierwszy, jego Ewangelia jest najbardziej ogólna
- św. Mateusz pisze do żydów, umieści wydarzenia w historii zbawienia (zaczyna od rodowodu Jezusa Mt 1,1-17), jego przekaz usiany będzie fragmentami ze Starego testamentu
- św. Łukasz pisze w kulturze helleńskiej, umieści wydarzenia w historii powszechnej (cesarstwa rzymskiego, zaczyna od Łk 1,5-7), jego przekaz usiany będzie znakami i cudownymi zjawiskami
- Jan pisze jako ostatni, w swoim przekazie stara się powiedzieć to, co jeszcze nie zostało powiedziane wcześniej. Jan pisze do filozofów – ludzi świata nauki - umieszcza wydarzenia w historii stworzenia wszechświata
Czym jest Pismo Święte?
„Ty natomiast trwaj w tym, czego się nauczyłeś i co ci zawierzono, bo wiesz, od kogo się nauczyłeś. Od lat bowiem niemowlęcych znasz Pisma święte, które mogą cię nauczyć mądrości wiodącej ku zbawieniu przez wiarę w Chrystusie Jezusie. Wszelkie Pismo od Boga natchnione [jest] i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości - aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu.”
2 Tm 3,14-17
Pismo Święte jest to zbiór ksiąg napisanych pod natchnieniem Ducha Świętego, które zawierają fakty, wydarzenia i słowa Boga skierowane do ludzi dla ich nauczania, przekonywania, poprawiania, kształcenia w sprawiedliwości. Mają one podwójnego autora: Boga, od którego pochodzi słowo oraz ludzi, którzy to słowo pisali. Jest ono niezmienne i wieczne jak Bóg. Bóg mówi do nas, aby nas doprowadzić do zbawienia.
Pismo Święte składa się z:
46 ksiąg Starego Testamentu (księgi historyczne, prorockie, dydaktyczne i mądrościowe)
27 ksiąg Nowego Testamentu
Nowy Testament to:
4 Ewangelie,
Dzieje Apostolskie
21 Listów
Apokalipsa